Prošle godine smo na "Black Friday" potrošili 370 milijuna maraka, jesmo li pametni ili izmanipulirani?!
Objavljeno 27.11.2024. 10:47, Kategorija Novosti
"Black friday" u našoj zemlji prošle je godine srušio rekorde potrošnje, budući da su kupci samo toga dana potrošili više od 372 milijuna maraka. Unatoč izazovima ekonomske situacije, trgovački centri u zemlji očekuju veliki promet, dok građani iščekuju značajnije popuste. No, jesu li sniženja zaista stvarna i kako izbjeći zamke?
Posljednji petak u studenome rezerviran je za kupnju po sniženim cijenama. Groznica "Crnog petka" kod nekih se trgovaca proširila na cijeli tjedan, pa su sniženja u pojedinim trgovinama već aktualna.
Da "Crni petak" u BiH nije ono što je u Americi, odakle potječe ovaj fenomen koji je osvojio većinu zemalja svijeta, jasno je već na prvi pogled u trgovinama. Iako reklame često privlače kupce obećavajući popuste i do 70 posto, stvarna sniženja najčešće se kreću između 20 i 40 posto.
"Stalno savjetujemo potrošačima – ako planirate nešto kupiti i čekate 'Black friday', pratite cijenu tog proizvoda već u svibnju, lipnju, prije nego krenu popusti. Kod nas postoji takozvani tihi rast cijena, pa se cijena povisi upravo toliko koliko će kasnije biti snižena, tako da trgovci sigurno neće biti na gubitku", ističe Jovan Vasilić iz Udruge potrošača "Zvono".
Prividna ili ne, sniženja za "Black friday" pune trgovačke centre. Prošle godine građani BiH potrošili su više od 370 milijuna KM samo toga dana.
Takva situacija nije iznenađenje, jer živimo u vremenu kada su i najmanji popusti dobrodošli.
"Na zapadu su marže znatno veće nego kod nas, pa u trenutku sniženja trgovci pristaju na odricanje dijela marže i vrijednosti robe kako bi ispraznili skladišta. Ono što se kod nas događa odraz je naše ekonomske situacije", pojašnjava ekonomist Zoran Pavlović.
Naše je tržište siromašno, pa su, kao i cijene, i popusti prilagođeni ekonomskim uvjetima. Psihološki gledano, "Black friday" pokazuje koliko smo podložni masovnim sugestijama.
"To je vrijeme donošenja mnogih iracionalnih, nerazumnih odluka, kada kupujemo mnogo toga što nam zapravo uopće ne treba, ali nam treba osjećaj zadovoljstva da smo, iako smo materijalno u lošoj situaciji, uspjeli nešto povoljnije nabaviti. Postoji osjećaj da smo možda nadmudrili one koji imaju više. U tom smislu to može biti opravdano, no materijalno – svakako nije", ističe psiholog Marko Romić.
Potrošačko ludilo nastavit će se i nakon "Black fridaya", jer slijede blagdani. Stoga stručnjaci pozivaju na racionalnu kupnju, jer potrošačka groznica, osim kratkotrajnog zadovoljstva, može donijeti osjećaj praznine nakon impulzivne kupnje, ali i minuse na računu.